Epidemiolodzy twierdzą, że około 92 procent osób ma niedobór witaminy D. Dorośli do 70 roku życia powinni dostarczać organizmowi 600 IU witaminy D dziennie, u dorosłych powyżej 70 roku życia dawka ta wzrasta o 200 IU. Po 45. roku życia nie wystarczy pobyć na słońcu 15 minut, aby zaspokoić potrzeby naszego organizmu na tę witaminę.
Wraz z wiekiem tracimy zdolność do syntezy witaminy D ze światła słonecznego. Jak rozpoznać czy mamy jej niedobór?
Oto 6 objawów niedoboru witaminy D u seniorów:
Słabe mięśnie – z wiekiem niedobór witaminy D jest silnie powiązany z osłabieniem mięśni, które może objawiać się na różne sposoby. Ogólnie rzecz biorąc, seniorzy mają tendencję do odczuwania ciężkości w nogach i trudności w wstawaniu i wchodzeniu po schodach. Witamina D jest również niezbędna do wspomagania i regulacji wchłaniania wapnia oraz do utrzymania kości, mięśni i zębów w doskonałej kondycji. Połączenie osłabionych mięśni i kości spowodowanych niskim poziomem witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadków i złamań, które mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla osób starszych.
Przybranie na wadze – badania sugerują związek między otyłością a nadmiarem tkanki tłuszczowej – szczególnie w okolicach środkowej części ciała – z niskim poziomem witaminy D. Według jednego z badań, na każdy 10-procentowy wzrost wskaźnika masy ciała (BMI), osoba ma 4,2-procentowy spadek poziomu witaminy D we krwi. Witamina D kontroluje poziom leptyny w organizmie – innego hormonu, który hamuje głód i zmniejsza magazynowanie tłuszczu. W późniejszym wieku kiedy osoby doznają niedoboru witaminy D, sygnały wysyłane do mózgu zostają zakłócone i organizm nie wie, kiedy przestać jeść. Może to powodować przejadanie się i przybieranie na wadze.
Zmiany nastroju i funkcji poznawczych – witamina D przekształca się w aktywny hormon, kalcytriol. Uważa się, że witamina D pomaga regulować funkcje odpornościowe i uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu, które wpływają na nastrój (dopamina i serotonina). Badania wykazały, że niski poziom witaminy D może być związany z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak sezonowe zaburzenia afektywne (SAD), schizofrenia i depresja. Seniorzy, którzy przez cały czas odczuwają depresję i zmęczenie, mogą w rzeczywistości cierpieć na niedobór witaminy D. Ponadto niski poziom witaminy D może przyczyniać się do osłabienia funkcji poznawczych i ryzyka rozwoju choroby Alzheimera i innych form demencji.
Problemy trawienne – badania wykazały, że niski poziom witaminy D może przyczyniać się do rozwoju nieswoistego zapalenia jelit (IBD), schorzenia charakteryzującego się przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego. IBD dzieli się na dwa główne typy: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Co gorsza, choroby jelit mogą wpływać na sposób wchłaniania tłuszczu przez jelita. Ponieważ witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, złe warunki przewodu pokarmowego mogą powodować dalsze pogorszenie niedoborów żywieniowych.
Karnacja -nadmiar melaniny, ochronnego pigmentu, który nadaje skórze jej kolor, ogranicza zdolność skóry do wytwarzania witaminy D z ekspozycji na słońce.
Zmęczenie – wiele starszych osób, odczuwających zmęczenie, może nie zdawać sobie sprawy, że za ich stanem stoją niedobory witaminy. Niski poziom witaminy D może również powodować rozległy ból w obszarach takich jak barki, miednica, klatka piersiowa i dolna część pleców, co może powodować uczucie wyczerpania u seniora. Osoby, które odczuwają zmęczenie, sztywne stawy najprawdopodobnie mają niedobór witaminy D.
Jeśli podejrzewasz niedobór witaminy D w swoim organizmie zgłoś się do lekarza. Twój lekarz może zlecić badanie krwi mierzące poziom witaminy D. Najczęstszym badaniem jest 25-hydroksywitamina D, znana w skrócie jako 25 (OH) D. Do badania krwi technik użyje igły do pobrania krwi z żyły. Nie musisz pościć ani w inny sposób przygotowywać się do tego typu testu.
Według Office of Dietary Supplements (ODS) poziomy witaminy D są mierzone na podstawie poziomu 25-hydroksy w nanomolach / litr (nmol / l) lub nanogramach / mililitr (ng / ml). Wyniki testów mogą wskazywać:
• niedobór: mniej niż 30 nmol / l (12 ng / ml)
• potencjalny niedobór: od 30 nmol / l (12 ng / ml) do 50 nmol / l (20 ng / ml)
• normalne poziomy: od 50 nmol / l (20 ng / ml) do 125 nmol / l (50 ng / ml)
• wysokie poziomy: powyżej 125 nmol / l (50 ng / ml).
Pingback: false
Ewidentnie mam niedobór