Migrena to rodzaj bólu głowy, który charakteryzuje się nawracającymi, intensywnymi atakami. Migrenie towarzyszy połączenie różnych objawów neurologicznych, autonomicznych i żołądkowo-jelitowych.
Według statystyk migrena z aurą zajmuje 6. miejsce wśród chorób prowadzących do obniżenia jakości życia.
Ataki migreny są najczęściej diagnozowane u kobiet. Początek choroby występuje w wieku 10-20 lat. Maksymalną liczbę napadów osiąga się w wieku 30-45 lat.
Przyczyny migreny
Główną przyczyną wystąpienia ataku migreny jest krótkotrwały głód tlenu w mózgu, który rozwija się z powodu skurczu naczyń. Co bezpośrednio powoduje tę uciążliwą chorobę, nie zostało dokładnie ustalone. Jako główne, najbardziej prawdopodobne przyczyny, lekarze wskazują predyspozycje dziedziczne i zmiany hormonalne. Na co dzień, istnieje wiele czynników, które mogą spowodować atak. Często sam pacjent może określić, co powoduje pogorszenie stanu. Najczęściej prowokatorami migreny są:
– picie dużej porcji kawy
– silny stres
– Napięcie nerwowe i emocjonalne przeciążenie
– brak snu
Objawy migreny
Napad migreny charakteryzuje się intensywnym, często jednostronnym bólem głowy. Średnia częstotliwość ataków migreny z aurą to 2-4 razy w miesiącu. Migrenie zazwyczaj towarzyszy kumulacja następujących objawów:
– mdłości
– światłowstręt
– nadwrażliwość na dźwięki
– senność.
Głównym celem leczenia napadów migreny jest złagodzenie przebiegu choroby, poprawa jakości życia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Leczenie obejmuje:
– złagodzenie zespołu ostrego bólu
– zapobieganie nawrotom
– leczenie ostrych ataków migreny.
Objawowe leczenie migreny z aurą
Aby złagodzić ból, stosuje się leki niesteroidowe leki przeciwzapalne takie, jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol.
Oprócz tego u osoby dotkniętej migreną należy wdrożyć środki przeciwwymiotne. Są one przepisywane w związku z obecnością ciężkiej atonii żołądka i jelit, która towarzyszy migrenie. Środki przeciwwymiotne stymulują ruchliwość jelit, normalizują wchłanianie leków przeciwbólowych. Przy migrenie z aurą zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie działań terapeutycznych. Wskazane jest zażywanie leku w ciągu pierwszych 30 minut po rozpoczęciu ataku, w innym przypadku środki farmakologiczne są mniej skuteczne.
Jak w przypadku każdej dolegliwości czy choroby warto skonsultować się najpierw z lekarzem.