Sprawdź moc swojego uścisku dłoni

 

Naukowcy badają rolę siły mięśni w starzeniu się zdrowia poznawczego.

Naukowcy pracują nad identyfikacją czynników ryzyka – takich jak zmiany w masie mięśniowej, sile mięśni i wydolności fizycznej, w rozwoju sarkopenii podczas całego okresu życia. Sarkopenia to choroba objawiająca się utratą masy mięśniowej, oraz siły i funkcji wraz z postępem i wiekiem.

Badacze z Barwon Health rozpoczęli testy badające siły mięśni a początku lat 90. XX wieku. W ostatnich latach naukowcy dodali tzw. testy uzupełniające podczas których mierzyli również funkcje poznawcze za pomocą programu komputerowego, w połączeniu z ocenami zdrowia fizycznego.

Sophia Sui z Epi-Center for Healthy Aging powiedziała, że „W testach komputerowych przyjrzeliśmy się elementom zdrowia poznawczego, aby lepiej zbadać funkcje psychomotoryczne – uwagę, uczenie się wzrokowe i pamięć roboczą.”

Wyniki badań pokazują na dużą zależność między siłą ucisku dłoni a funkcjami poznawczymi, w szczególności funkcjami psychomotorycznymi u mężczyzn po 60. roku życia. Podobnie, zwykła szybkość poruszania się – chodzenia, która wskazuje na sprawność fizyczną, była związana z funkcją psychomotoryczną, uwagą i ogólnym poznaniem. Badania nie wykazały zależności między masą mięśniową a funkcjami poznawczymi.

Równoległy spadek funkcji poznawczych i utrata siły mięśni naraża starsze osoby na zwiększone ryzyko obrażeń ciała, słabą mobilność i utratę niezależności.

„To wciąż ewoluujący obraz. Wiadomo, że wraz z wiekiem pogarsza się nasza masa mięśniowa – ale obecnie stwierdzono, że siła mięśni pogarsza się szybciej. Pojawiające się dane sugerują, że utrata siły mięśni może mieć większe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia. niż masa mięśniowa. Praca, którą opublikowała Sui, pokazuje, że utrata siły mięśniowej jest ważna nie tylko dla ogólnej funkcji fizycznej, ale także dla zdrowia poznawczego. Wszystkie te badania można wykorzystać jako dowód na potrzebę udoskonalenia stosunkowo nowej definicji sarkopenii ”, powiedziała profesor Julie Pasco z IMPACT Institute i dyrektor Epi-Center for Healthy Aging.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *