Zaburzenia równowagi, problem osób po 50 roku życia

 

Według National Council on Aging, jeden na czterech Amerykanów w wieku powyżej 65 lat upada każdego roku, a co 19 minut jeden z tych seniorów umiera w konsekwencji upadku. Wiele z tych upadków wynika z następujących problemów związanych z równowagą.

5 najczęściej spotykanych zaburzeń równowagi u seniorów to:

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy – ang. Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) to powszechny rodzaj zawrotów głowy, który powoduje krótkie epizody zawrotów głowy, od łagodnych do ciężkich. BPPV występuje najczęściej u osób w wieku powyżej 50 lat. Chociaż epizody zawrotów głowy trwają zwykle krócej niż minutę, doświadczanie BPPV może powodować zawroty głowy, które prowadzą do upadku. Zazwyczaj tym zawrotom towarzyszą nudności. Podstawowy mechanizm to małe zwapnienia, otolity poruszające się swobodnie w uchu wewnętrznym. Jest to typ zaburzeń równowagi, podobnie jak zaburzenia błędnika czy choroba Ménière’a.

Zapalenie błędnika – labrynthitis to schorzenie ucha wewnętrznego. Najczęściej jest wywołane przez wirusy – osoby w starszym wieku przechodzące przez ostrą grypę może się nabawić labrynthitis. Wirus może spowodować zapalenie nerwów przedsionkowych znajdujących się w uchu wewnętrznym. Kiedy te nerwy ulegają zapaleniu, mogą wystąpić zawroty głowy, które powodują problemy z równowagą. Jeśli Osoby starszy po przejściu infekcji ucha doświadczające zawroty głowy powinny porozmawiać z lekarzem. Dostępne są leki, które zwykle rozwiązują zapalenie błędnika w ciągu jednego do trzech tygodni.

Zespół Ramsaya Hunta – starsi dorośli są podatni na półpasiec, bolesną wysypkę, która powoduje pęcherze i stan zapalny z powodu wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Stan znany jako zespół Ramsaya Hunta występuje, gdy wirus półpaśca atakuje ucho wewnętrzne, powodując zawroty głowy i problemy z równowagą. Należy udać się do lekarza jeśli po przejściu półpaśca osoba odczuwa zawroty głowy lub utratę słuchu po zawrotach głowy.

Choroba Meniere’a – atakuje głównie osoby po 40 roku życia. Ma podobne objawy do BPPV, takie jak nagłe zawroty głowy, które mogą prowadzić do utraty równowagi, ale epizody trwają dłużej. Epizod choroby Ménière’a trwa od 20 minut do kilku godzin. Stan jest nieprzewidywalny, ponieważ epizody mogą pojawiać się w odstępach miesięcy lub lat.

Przewlekły stan zdrowia – przyczyną problemów z równowagą może być przewlekły stan zdrowia. Problemy z oczami, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, mogą utrudniać widzenie, co może powodować utratę równowagi. Alzheimer, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane również mogą wpływać na równowagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *