Starzeć się „pomyślnie”
Większość osób po 60. roku życia martwi się o to, aby „na starość” być samodzielnym. Ale czy bycie samodzielnym wystarczy, aby mieć poczucie pomyślnego starzenia się?
Bycie samodzielnym jest częścią pomyślnego starzenia, ale czasami samodzielność prowadzi do izolacji, która ma niesamowicie negatywny wpływ na pozytywne i pomyślne życie.
Pomyślne starzenie się dotyczy zdrowia, witalności, dobrego samopoczucia, energii, entuzjazmu, towarzyskości. Wiele osób definiuje to jako pozostawanie zaangażowanym w życie – bycie aktywnym fizycznie i psychicznie. Dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne to kluczowe wskaźniki udanego i pomyślnego starzenie się. Według raportu National Council on Aging, 40 procent starszych Amerykanów uważa zdrowie fizyczne za najwyższy priorytet, a 32 procent uważa, że zdrowie psychiczne.
Wielu z nas wydaje się, że jeśli nasi rodzice czy dziadkowie zmarli w wieku lat 60. czy 70. to nas też to czeka niezależnie od tego jak będziemy dbać o siebie. A jednak pomyślne starzenie się obejmuje zarówno wewnętrzne czynniki genetyczne, jak i zewnętrzne czynniki związane ze stylem życia. Czynniki zewnętrzne, takie jak dieta, ćwiczenia, nawyki osobiste i psychospołeczne aspekty starzenia się są często niedoceniane.
Trzy elementy udanego starzenia się to:
- Unikanie chorób i niepełnosprawności
- Optymalizacja funkcji poznawczych i fizycznych
- Zaangażowanie w życie.
Pomimo tego, że starzenie się jest naturalnym etapem życia, dobre i pomyślne starzenie się w wielu przypadkach zależy od indywidualnych wyborów i zachowań. Nawet jeśli istnieją pewne mechanizmy biologiczne i genetyczne, które mogą przyczyniać się do pogorszenia się naszego stanu zdrowia, istnieją inne czynniki behawioralne, na które mamy wpływ i dzięki którym możemy poprawić naszą sytuację. Oto kilka z nich:
- umów się na wizytę do lekarza kiedy czujesz się źle
- skorzystaj z medycyny profilaktycznej – badania przesiewowe i szczepionki
- unikaj siedzącego trybu życia
- prawidłowo odżywiaj się
- lecz przewlekły ból
- zadbaj o wystarczającą ilość godzin snu
- zbuduj i utrzymuj swoją sieć społecznościową
- bądź pozytywnie nastawiony; szukaj rozwiązania problemów
- nigdy nie przestawaj uczyć się.
Pomyślne starzenie wymaga pracy. Jak mówi stare polskie powiedzenie „to, co zasiejesz to zbierzesz.”