Slodki ząb seniora

 

Osoby w starszym wieku uwielbiają podjadać słodycze. Nawet ci, którzy w młodszym wieku stronili od ciast i słodkiego jedzenia. Przyczyn tych zmian jest wiele.

Zmiany preferencji żywieniowych są często spowodowane zmianami fizjologicznymi. Wraz ze zmianami ciała zmienia się także zdolność przeciętnego seniora do postrzegania i doceniania różnorodnych smaków. Młodzi dorośli mają zwykle od 10 000 do 15 000 kubków smakowych, co pozwala im wykryć różne rodzaje smaków, takie jak słony, kwaśny, gorzki i słodki.
Zanim seniorzy osiągną wiek 70 lat, liczba kubków smakowych może spaść o ponad 60 procent, co wpływa na zdolność wykrywania smaków, a jedzenie może zacząć mieć mdły lub nudny smak.
Zmiany w kubkach smakowych mają oczywistą korelację ze zmianami w zachciankach żywieniowych. Jednak nie jest to jedyna fizjologiczna zmiana, która wpływa na smak. Na zdolność wykrywania smaku wpływa również osłabienie węchu. Seniorzy mają zwykle mniej zakończeń nerwowych w nosie, co może osłabić zdolność węchu i smaku.

Dla wielu seniorów o obniżonym palecie smaku słodycze są po prostu smaczniejsze od innego jedzenia, które wydaje się być mdłe. Ci seniorzy naturalnie skłaniają się ku pokarmom bogatym w cukier, które wciąż rozpoznają ich kubki smakowe.
W innych przypadkach głód cukru jest efektem ubocznym nieodpowiedniej diety. Bez wystarczającej ilości węglowodanów, które dostarczają niezbędnej energii, organizm zaczyna łaknąć słodkich pokarmów. Słodycze (takie jak czekolada), których pragnie organizm, nie dostarczają tyle energii, co zdrowsze węglowodany, takie jak pełnoziarniste płatki zbożowe i chleb.
Seniorzy z chorobą Alzheimera są również znani ze słodkich zachcianek. Oprócz zmian smakowych, Alzheimer wpływa na grzbietowo-boczną korę przedczołową, która jest odpowiedzialna za samoograniczenie i samoregulację.

Cukier uzależnia, a od nas niezależne powyższe zmiany zachodzące w organizmie pomagają temu uzależnienie.
W przypadkach nadmiernego spożywania cukru powinno się zaspokoić głód cukru zdrową żywnością. Dobrze się tutaj sprawdzają sałatki owocowe, słodzone wafle ryżowe, muesli i jogurt lub mus jabłkowy. Dla seniorów z chorobą Alzheimera ważne jest, aby wzmocnić część mózgu związaną z ograniczeniami żywieniowymi, co można osiągnąć poprzez regularny sen oraz ćwiczenia fizyczne i umysłowe. Seniorzy z chorobą Alzheimera w porze posiłków częściej jedzą zdrową żywność, jeśli otoczenie jest ciche i wolne od bodźców rozpraszających ich uwagę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *