Największe obawy osób po 55 roku życia

Podejście do emerytury i starzenia się w dużej mierze jest uwarunkowane sytuacją rodzinną, materialną, zdrowotna, stosunkiem do życia jak również historią rodzinną. Jeśli powyższe czynniki nie są zadawalające w życie starszych wkrada się lęk, obawy, apatia, a nawet depresja.

Oto najczęstsze obawy z jakimi osoby starsze się zmagają:

Sytuacja materialna – czy posiadają wystarczająco środków finansowych na godną starość. Przejście na emeryturę z reguły oznacza obniżenie dochodów. Wraz z wiekiem wzrasta potrzeba na usługi medyczne których koszty są wysokie co może wiązać się ze zdwojonym strachem finansowym. Budżet jest w tej sytuacji podstawą oraz oszczędności na wypadek sytuacji awaryjnych.

Wypadki w samotności – samotnie mieszkający seniorzy często mają obawy przed upadkami, poślizgnięciem pod prysznicem, etc. Wielu upadkom można zapobiec instalując poręcze czy usuwając dywaniki. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu domu przed ewentualnymi upadkami.

Schorzenia – wiele schorzeń objawia się wstydliwymi objawami – nietrzymanie moczu. Może to prowadzić do samoizolacji oraz depresji. Jeśli choroba może doprowadzić do takich objawów warto o nich od razu porozmawiać z bliskimi.

Uczucie bycia niepotrzebnym – przestarzałym, nierozumiejącym technologii, etc. Po przejściu na emeryturę starsze osoby często borykają się z tymi myślami. Warto znaleźć swoje pasje. Jest to czas na realizację planów od zawsze odkładanych.

Utrata ukochanej osoby – seniorzy często boją się utraty współmałżonków lub najlepszych przyjaciół. Niektórzy seniorzy mogą mieć również dorosłe dzieci, które mają własne problemy zdrowotne. Rozmowa na temat śmierci i pośmiertnych życzeń oraz poukładane sprawy formalne (testament) pomagają w zmniejszeniu tych obaw.

Utrata samodzielności – starsi dorośli boją się utraty kontroli nad swoim życiem i stania się kulą u nogi dla rodziny. Rozmowa z rodzinom i zbudowany plan w przypadku niezdolności do wykonywania czynności dnia codziennego pomoże odsunąć ten niepokój.

Utrata pamięci – demencja jest wiodącą chorobą wśród osób starszych. Po przejściu na emeryturę warto pomyśleć od podtrzymaniu stymulowania umysłu – gry online, quizy, czytanie książek, puzzle – mogą pomóc w treningu mózgu.

Jeśli w twoim życiu pojawiają się negatywne myśli warto podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Nie warto zwlekać. Rozmowa może pomóc w znalezieniu rozwiązania na nurtujące problemy i uspokoić nasz umysł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *