Najbardziej powszechne choroby przewlekłe u seniorów

 

Badania przeprowadzone przez National Council on Aging pokazują, że głównym problemem starszych osób dorosłych jest utrzymanie zdrowia fizycznego, walka z utratą pamięci i priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego. Zachowanie kondycji i zdrowia jest ważne przez całe życie, ale szczególnie w okresie starzenia. Wiele chorób przewlekłych częściej pojawia się w późniejszym życiu, czy to z powodu genetyki, środowiska, czy po prostu realiów starzenia się.

Oto lista najbardziej powszechnych przewlekłych problemów zdrowotnych występują najczęściej wśród seniorów:

Wirusowe zapalenie wątroby (przewlekłe wirusowe B & C)

Każdego roku u 72 000 Amerykanów rozwija się wirusowe zapalenie wątroby. Choroba może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, raka wątroby, a nawet śmierci. Szczepionki są dostępne jako profilaktyka. W przypadku osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C dwu- do trzymiesięczna kuracja lekami przeciwretrowirusowymi często może całkowicie wyleczyć chorobę.

Schizofrenia / inne zaburzenia psychotyczne

Ta przewlekła choroba obejmuje szerokie spektrum zachowań i objawów, od problemów z koncentracją po zmniejszone uczucie przyjemności. Podczas gdy większość ludzi doświadcza schizofrenii we wczesnych latach dwudziestych, około jedna czwarta pacjentów doświadcza jej w wieku średnim. Leki przeciwpsychotyczne, terapia psychospołeczna i specjalistyczna skoordynowana opieka mogą być odpowiednie w zależności od osoby, chociaż leki przeciwpsychotyczne są zwykle stosowane w niższych dawkach u seniorów ze względu na ich fizyczne skutki uboczne.

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków, nieregularne i zazwyczaj szybkie tętno, może powodować niewydolność serca, udar i inne problemy sercowo-naczyniowe. Osoby, u których występują objawy, w tym kołatanie serca, zmęczenie, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej, powinny zgłosić się do lekarza. W zależności od ciężkości i stanu pacjenta, lekarze mogą zastosować wstrząs elektryczny w celu „zresetowania” rytmu serca, przeprowadzenia operacji lub przepisania specjalistycznych leków.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)                                                   

To zapalna choroba płuc, która powoduje trudności w oddychaniu, kaszel, świszczący oddech i zwiększoną produkcję śluzu. Główną przyczyną jest długotrwałe palenie, zwłaszcza wśród osób z astmą. Lekarze twierdzą, że pierwszą drogą do leczenia jest rzucenie palenia. Jest mnóstwo zabiegów, od tlenoterapii i sterydów, przez leki i inhalatory, po operacje w ciężkich przypadkach. POChP to czwarte miejsce w rankingu najczęściej występujących chorób przewlekłych u seniorów.

Udar mózgu

Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru podwaja się co 10 lat, począwszy od wieku 55 lat. Co powoduje udar? Przerwany lub zmniejszony dopływ krwi do mózgu, spowodowany zablokowaną tętnicą, pęknięciem naczynia krwionośnego lub innym problemem, który pozbawia tkanki tlenu i zabija komórki mózgowe. Objawy pojawiają się szybko, a ostrzegawcze objawy obejmują kłopoty z mówieniem, paraliż jednej strony ciała, niewyraźne widzenie, ból głowy, wymioty i problemy z chodzeniem.

Osteoporoza                                     

Osteoporoza jest chorobą związaną z gęstością kości, która powoduje, że kości stają się słabe i porowate. W wielu przypadkach leki na osteoporozę w połączeniu z wapniem, witaminą D, ćwiczeniami o niewielkim wpływie na organizm i dobrze zbilansowaną dietą mogą pomóc w opanowaniu choroby.

Astma

Astma może rozwinąć się w dowolnym momencie życia. Astma powoduje obrzęk dróg oddechowych, kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej. Ponieważ seniorzy z astmą są bardziej narażeni na wystąpienie niewydolności oddechowej podczas ataków astmy, powinni regularnie odwiedzać lekarza.

Rak

Rak stał się bardziej rozpowszechniony, ponieważ ludzie żyją dłużej – ponad 60% nowych rozpoznań raka dotyczy osób w wieku 65 plus lat.

Choroba Alzheimera / demencja                     

„Demencja” to uniwersalne słowo określające utratę pamięci i rozumowanie. Alzheimer – to specyficzna choroba wywoływana przez „płytkę” białkową i „sploty” włókien w mózgu. Jest najpowszechniejszym typem, stanowiącym 60–80% wszystkich demencji. Większość osób z chorobą Alzheimera ma ponad 65 lat, a choroba postępuje z czasem. Leki mogą spowolnić postęp choroby.

Depresja                       

Depresja jest trwałym problemem zdrowia psychicznego. Często występuje w połączeniu z innymi chorobami w późniejszym okresie życia, takimi jak rak lub choroba Parkinsona oraz może być skutkiem ubocznym niektórych leków. W zależności od ciężkości i przyczyny depresji istnieje kilka metod leczenia, od leków przeciwdepresyjnych po terapię. Seniorzy z depresją mogą rozważyć dołączenie do grupy wsparcia, a nawet klubu książki lub klubu spacerowego. Bycie aktywnym, poczucie przynależności oraz grono przyjaciół często pomagają w przejściu przez tę chorobę.

Niewydolność serca

Duszność, obrzęk kończyn, nieregularne bicie serca, pienisty i różowy śluz oraz szybki przyrost masy ciała to objawy, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę objawy niewydolności serca. Chociaż istnieje wiele przyczyn, niewydolność serca zwykle występuje po innych stanach, takich jak zawał serca lub choroba wieńcowa, które spowodowały uszkodzenie serca. W niektórych przypadkach mogą być wymagane leki, operacja, implanty, a nawet wymiana serca.

Przewlekła choroba nerek

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek doświadczają utraty normalnej funkcji nerek, co oznacza, że ​​ich narządy nie mogą już przetwarzać płynów, elektrolitów i innych odpadów. W najpoważniejszych przypadkach prowadzi do niewydolności nerek i wymaga dializy lub nawet przeszczepu nerki.

Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 zwykle pojawia się w dzieciństwie, ale może się rozwinąć w dowolnym momencie. Cukrzyca typu 2, która występuje częściej, z reguły rozwija się u osób w wieku powyżej 40 lat. Osoby cierpiące na zwiększone pragnienie, skrajny głód, utratę masy ciała, niewyraźne widzenie lub infekcje powinny wykonać badanie na cukrzycę, zwłaszcza jeśli inni członkowie ich rodziny mają cukrzycę. Cukrzycę należy ostrożnie leczyć poprzez dietę, ćwiczenia i monitorowanie poziomu cukru we krwi. Ryzyko cukrzycy typu 2 wzrasta wraz z wiekiem.

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca jest wywoływana przez zwężenie tętnic serca. W ponad 90% przypadków odpowiedzialna za chorobę jest miażdżyca tętnic wieńcowych (blaszka miażdżycowa), doprowadzająca do ich zwężenia i tym samym upośledzeniu przepływu wieńcowego. Opcje leczenia obejmują zmianę stylu życia, leki, operację lub rehabilitację kardiologiczną, a wszystko to pod ścisłym nadzorem lekarza. Seniorzy z chorobami serca powinni wprowadzić żywność zdrową dla serca do swojej diety. Dieta powinna się składać z ryb, owoców, fasoli, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Artretyzm

Choroba, która staje się coraz częstsza wraz z wiekiem, powoduje obrzęk, ból i sztywność. Leczenie różni się w zależności od konkretnego typu zapalenia stawów, ale wraz z zaleceniami lekarza, pacjenci powinni starać się być aktywni fizycznie, zdrowo się odżywiać i utrzymywać prawidłową wagę, co złagodzi objawy. Starsi pacjenci powinni również stosować metody zapobiegania upadkom w domu – osoby z zapaleniem stawów są 2,5 razy bardziej narażone na poważne upadki.

Hiperlipidemia

To zbyt wysoki cholesterol i trójglicerydy, , które mogą gromadzić się wzdłuż ścian tętnic. Większość ludzi widzi poprawę poprzez dietę niskotłuszczową i niskocholesterolową oraz ćwiczenia, chociaż niektórzy muszą przyjmować leki.

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem, jest najczęstszą chorobą przewlekłą wśród seniorów. Nadciśnienie może prowadzić do komplikacji takich jak udar, tętniaki, utratę pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *