Domowe sposoby na jęczmień oka

Jęczmień, inaczej jęczmyk (łac. hordeolum), jest torbielowatą infekcją powieki. Ropień spowodowany jest przez gronkowce, które są względnymi beztlenowcami. Oznacza to, że mogą się rozwijać zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Zakażeniu ulegają gruczoły znajdujące się w powiece.

Stan zapalny pojawia się na brzegu powieki po wniknięciu, najczęściej gronkowca złocistego, do mieszka włosowego rzęs. Dochodzi wówczas do zatkania ujścia mieszka włosowego i rozwoju zakażenia. Jęczmień może stać się przyczyną powstania gradówki, czyli przewlekłego zapalenia gruczołów tarczowych. Powodem wystąpienia dolegliwości jest nieprzestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza rąk. Schorzenie może powracać mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia.

 

Rodzaje jęczmienia

Rozróżniamy dwa rodzaje dolegliwości:

  • jęczmień zewnętrzny, najczęściej występujący u dzieci i osób młodych, jest zapaleniem gruczołów łojowych Zeissa, lub gruczołów potowych Molla. Występuje na zewnątrz powieki. Tworzy czerwoną bolesną plamkę z różowym lub żółtym czubkiem.
  • jęczmień wewnętrzny, zapalenie łojowych gruczołów tarczowych. Jest bardziej bolesny i nie jest widoczny na zewnątrz. Dopiero po podniesieniu powieki dostrzegalna jest żółta grudka.
  • Zobacz także: Jak zadbać o swoją skórę i przywrócić jej blask?

Domowe sposoby leczenia – fakty i mity

Infekcją trwa kilka dni i mija samoistnie. Ropnia nie należy go przebijać ani wyciskać. Gdy dojrzeje, pęknie sam i powstanie ranka, która zagoi się po kilku dniach. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą ten proces przyspieszyć.

  • pocieranie złotą obrączką.
    Działa nie tyle złoto, ile pocieranie, które rozgrzewa powiekę i może dojść do odblokowania gruczołu. Obrączką powinna być zdezynfekowana.
  • ugotowane jajko.
    Jajko długo utrzymuje ciepło i ma kształt dopasowany do oczodołu. Ciepło może odblokować chory gruczoł.
  • zioła.
    Najlepsze efekty przynosi stosowanie naparu ze świetlika, mniszka lekarskiego lub kwiatu nagietka. Okłady należy stosować kilka razy dziennie przez 15 minut.
  • maść.
    Na złagodzenie objawów jęczmienia można zastosować maść zawierającą miód, olejek manuka i ekstrakt z kory cynamonowca. Stosuje się zewnętrznie, delikatnie wcierając w kierunku chorego miejsca.

 

Kiedy udać się do okulisty

Dolegliwość rozpoczyna się zaczerwieniem i obrzękiem. Po 7-10 dniach ropa przebija skórę i rozpoczyna się proces gojenia. Zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia i mija samoistnie. Zdarzają się jednak sytuację, gdy powinniśmy udać się do lekarza.

  • stan zapalny utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie
  • guzek jest duży i powoduje zaburzenia widzenia
  • występuje gorączka i nastąpiło powiększenie węzłów chłonnych

Choć jęczmień mija samoistnie, nie należy go lekceważyć i pilnie obserwować. W ostrych przypadkach leczenie domowe nie jest wystarczające i należy skorzystać z pomocy okulisty.

Witamina D, czy masz jej niedobór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *