Upadki są głównym powodem utraty niezależności i mobilności seniorów. Więcej niż 1 na 4 osoby starsze upada każdego roku, często powodując poważne obrażenia ciała.
Niektóre leki na receptę w sposób jaki oddziałują na nasz organizm powodują zachwiania równowagi doprowadzając do upadków.
Leki te można podzielić na trzy grupy:
1. Leki wpływające na funkcjonowanie mózgu
2. Leki wpływające na ciśnienie krwi
3. Leki obniżające poziom cukru we krwi
Leki wpływające na funkcjonowanie mózgu – często nazywane „środkami psychoaktywnymi”. Wiele z nich powoduje pewne uspokojenie lub senność. Mogą również powodować lub pogłębiać dezorientację, szczególnie u osób z problemami z pamięcią lub demencją.
Leki wpływające na ciśnienie krwi – są to leki, które mogą spowodować lub pogorszyć nagły spadek ciśnienia krwi (BP). Spadek ciśnienia – lub chronicznie niskie ciśnienie – może zwiększyć ryzyko upadku. Starsi dorośli mogą łatwo odczuć spadek ciśnienia krwi, gdy stoją. Nazywa się to niedociśnieniem ortostatycznym.
Leki obniżające poziom cukru we krwi – osoby z cukrzycą są bardziej narażone na upadki w porównaniu z innymi osobami w tym samym wieku. Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi) spowodowana lekami jest jednym z wielu czynników, które są związane z upadkami osób z cukrzycą.