Mity na temat starości
Czy starzenie się oznacza niepełnosprawność? Czy problemy z pamięcią są nieodzowną stroną starzenia się? Czy starzenie się oznacza bycie samotnym i nieinteresującym? Czy stare osoby są słabe i bezrpoduktywne? Oto najczęściej powtarzane mity na temat starzenia się:
Mit 1 – Być starym to być chorym
Z wiekiem chorujemy, ale choroba nie musi oznaczać końca świata. Dzięki nowoczesnej medycynie i profilaktyce wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i palenie papierosów znacznie spadły. Są to trzy główne powody przewlekłych chorób. Nastąpiło również znaczące zmniejszenie zapadania na zapalenia stawów, miażdżycę, demencję i nadciśnienie. Osoby po udarze mają większą szansę na wyzdrowienie. Opieka dentystyczna jest duża lepsza dzięki czemu zauważalny jest spadek zachorowań na choroby powiązane z zębami – cukrzyca, choroby serca, choroby układu moczowego, oraz choroby nowotworowe.
Mit 2 – Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek
Starsi ludzie mogą i uczą się nowych rzeczy. Trzy cechy, które stoją za silnymi funkcjami umysłowymi to:
- regularna aktywność fizyczna,
- silne wsparcie społeczne i
- wiara w swoją zdolność radzenia sobie z tym, co życie ma do zaoferowania.
Wszystkie wyżej wymienione cechy mogą zostać zainicjowane lub wzmocnione nawet w późniejszym życiu. Starsi ludzie z powodzeniem nauczyli się korzystać z nowych technologii, takich jak roboty kuchenne, kuchenki mikrofalowe, bankomaty, telefony komórkowe, a nawet komputery.
To prawda, że w starszym wieku trudniejsze do nauczenia są rzeczy wymagające szybkości i siły mięśni, ale nie są one niemożliwe.
Mit 3 – Każdy starszy ma problemy z pamięcią
Około 10% osób w wieku powyżej 65 lat cierpi na chorobę Alzheimera, ale 90% nie. Pamięć krótkotrwała jest ogólnie słabsza u osób starszych, ale trening pamięci i praktyka mogą pomóc poprawić pamięć krótkotrwałą u osób starszych. Nawet umiarkowane spadki w niektórych obszarach funkcjonowania pamięci niekoniecznie przeszkadzają w zdolności do samodzielnego funkcjonowania.
Mit 4 – Na poprawę jest zbyt późno
Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie, dobrze się odżywiać i ćwiczyć oraz czerpać korzyści zdrowotne z lepszego stylu życia. Aktywność fizyczna jest podstawą udanego starzenia się. Sprawność fizyczna zmniejsza ryzyko śmierci. Starsze kobiety, które ćwiczą, są o 20% mniej narażone na śmierć niż te, które prowadziły siedzący tryb życia.
Rzucenie palenia powoduje zmniejszenie ryzyka chorób serca, zwiększenie pojemności płuc i spadek ciśnienia krwi. Ryzyko chorób serca spada, gdy tylko przestaje się palić.
Mit 5 – Sekret udanego starzenia się leży tylko w genetyce, a tego nie zmienisz
Genetyka odgrywa rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia, ale nie oznacza to, że nie możemy wykorzystać zmian stylu życia do kontrolowania efektów genetyki.
Genetyka – choć ważna w rodzinach z predyspozycjami do takich chorób jak choroba Huntingtona, rak i nadciśnienie – może nie odgrywać tak dużej roli w pomyślnym starzeniu się, jak wcześniej uważano. Genetyka odgrywa mniejszą rolę w funkcjonowaniu psychicznym i fizycznym niż środowisko i styl życia. Wraz z wiekiem genetyka staje się mniej ważna, a środowisko i styl życia stają się ważniejsze.
W każdym wieku należy pamiętać, że wiek nie jest barierą. To ograniczenia, które z reguły sami sobie narzucamy tworzą bariery często nie do pokonania.