Większość osób powyżej 50 lat ma talię o przynajmniej sześć centymetrów szersza niż w wieku 20 lub 30 lat. Powodów jest wiele. Predyspozycje genetyczne, zbyt duże porcje jedzenia, siedzący tryb życia, mało ruchu, stres i nierównowaga hormonalna.
Hormony to przekaźniki chemiczne, które mają szerokie działanie. Kontrolują wzrost, rozwijają narządy płciowe, kierują poziomem cukru we krwi, wpływają na wagę, tłuszcz w ciele i masę mięśniowa.
Zespołu endokrynologów z MedStar Washington Hospital Center wymienia 6 hormonów, które mogą wpływać na tkankę tłuszczową w miarę starzenia się. Ale jak twierdzą, u większości osób z nadwagą hormony nie są główną przyczyną otyłości.
6 hormonów, które mogą wpływać na tkankę tłuszczową w miarę starzenia się:
Hormon tarczycy – prawie 5 procent Amerykanów ma niedoczynność tarczycy. Kiedy występuje niedoczynnością gruczoł ten wytwarza zbyt mało hormonów, co spowalnia tempo metabolizmu.
Estrogen – jeden z głównych hormonów płciowych u kobiet. Gdy poziom estrogenu gwałtownie spada wraz z menopauzą, kobiety mają tendencję do gromadzenia większej ilości„ trzewnej ”tkanki tłuszczowej, która znajduje się głęboko w brzuchu.
Testosteron – główny hormon płciowy u mężczyzn. Testosteron wspomaga tworzenie mięśni i ubija tkankę tłuszczową. Począwszy od dwudziestego i trzydziestego roku życia, poziom tego hormonu naturalnie spada o około 5 do 10 procent na dekadę. Czy ten spadek powoduje wzrost tkanki tłuszczowej? Badania nie są jednoznaczne.
Leptyna – pomaga również regulować poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi, płodność i nie tylko. Leptyna emitowana przez komórki tłuszczowe służy jako system rozpoznania, ostrzegając mózg zarówno o przyrostach, jak i stratach tkanki tłuszczowej. Wzrastający poziom tego hormonu sygnalizuje organizmowi potrzebę zrzucenia tkanki tłuszczowej.
Grelin – zwany „hormonem głodu”, jest wydzielany przez żołądek podczas odczuwania głodu wędrując do mózgu, gdzie zaostrza apetyt. Ulega obniżeniu po podaniu pokarmu lub jego wprowadzeniu do żołądka. Pomaga również w utrzymaniu ruchu w przewodzie pokarmowym i ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy, układ odpornościowy i zdrowie psychiczne.
Insulina – hormon ten jest uwalniany przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost poziomu cukru we krwi (glukozy) po jedzeniu, pomaga wydalić nadmiar glukozy do komórek mięśniowych i tłuszczowych. W mięśniach glukoza jest spalana jako paliwo lub magazynowana jako glikogen. W komórkach tłuszczowych można go spalić lub przekształcić w tłuszcz.
Kortyzol – nazywany „hormonem stresu”, ponieważ jego poziom rośnie wraz ze stresem. Hormon jest również powiązany z większą talią. Badania wykazują, że osoby otyłe mają wyższy poziom kortyzolu niż inni.