Wszystko co powinniście wiedzieć na temat kleszczy

Z nadejściem wiosny wzrasta okres aktywności kleszczy. Kleszcze to pasożyty zewnętrzne człowieka i zwierząt, zaliczane do grupy pajęczaków. Warto wiedzieć gdzie występują i jak się przed nimi ochronić. 

Oto wszystko co powinniście wiedzieć na temat kleszczy

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Ukąszenie kleszcza może być bardzo niebezpieczne, gdyż można zachorować na boreliozę. Bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania bolerioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Może pojawić się na skórze tzw. rumień jest to zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, miejsce to może być lekko wypukłe, ciepłe i  bolesne przy dotyku. Inne objawy to gorączka, bóle głowy, osłabienie, bóle mięśniowe. Następnym zagrożeniem może być KZM – kleszczowe zapalenie mózgu, jednak nie każde zakażenie KZM prowadzi do poważnej choroby. W ciągu kilku pierwszych chwil od ukąszenia, kleszcze przenoszonoszą wirus KZM, jest to wirus który może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu lub zapalenie rdzenia kręgowego.

Mity i fakty:

Mit #1

  • Wiele osób myśli że kleszcze żyją tylko w lasach i na wsiach.

Fakt

  • Kleszcze występują w miastach między innymi w parkach, na łąkach i działkach możemy je także znaleść w naszej piwnicy. Często znajdują się nawet w przydomowych ogródkach, zwróćmy także uwagę przy zakupie kwiatów w sklepie aby nie przynieść sobie kleszczy do domu.

MIT #2

  • Uważa się że ciuchy o jasnym kolorze przyciągają kleszcze.

FAKT

  • Kleszcze nie widzą więc nie prawdą jest że reagują one na kolory. Posiadają one organy węchu na swoich odnóżach i używają swoich zmysłów by nas wyczuć.

MIT #3

  • Kleszcze lubią siedzieć w paprociach.

FAKT

  • Wilgoć jest świetnym środowiskiem dla kleszczy występują one w miejscach w których występuje różnoraka roślinność i różne gryzonie, dlatego też często przyczepiają się do ludzi i do zwierząt domowych. Znajdziemy je także w wilgotnych lasach mieszanych, na obrzeżach lasów, wzdłuż leśnych ścieżek, w miejscach, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty i odwrotnie.

  •  MIT #4

  • Kleszcze skaczą na nas z drzew.

FAKT

  • Nie prawda, kleszcze z regóły znajdują się  na wysokości około półtora metra, gdzie czekają na żywiciela, który ocierając się o rośliny zbiera je na swoje ciuchy lub skórę. Jeśli już znajdą się na drzewie to tylko dlatego że zostały tam przeniesione przez inne zwierzęta. Przesiadują sobie najczęściej w ściółce leśnej, na łąkach porośniętych wysoką trawą i gęstymi zaroślami.

Miejsca do których najczęściej lubią się wgryzać.

Najczęściej są to miejsca, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza, na głowie, za uszami, we włosach, na karku, na ramionach, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów i pod kolanami.

Jak chronić naszych czworonożnych przyjaciół?

Psy, mają znacznie większe szanse na ukąszenie przez kleszcza niż ludzie. Często gdy przytulamy się do swojego psa lub go głaszczemy możemy wyczuć w sierści pod palcami dziwną gulkę, którą często okazuje się być kleszczem. Warto mieć pod ręką pensetę lub specjalne szczypce do wyciągania kleszczy, pamiętajmy że nidgy nie wolno ich wyrywać. Najlepiej złapać je pensetą i kręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara tak aby go całego „wykręcić”.

Metody ochrony psów przed kleszczami:

  • specjalne obroże, działają przeciw kleszczom przez okreś około 8 miesięcy

  • krople, aplikujemy wzdłóż kręgosłupa psa  najlepiej jest nakładać krople średnio co miesiąc

  • spray,używamy przed wyjściem z domu

  • tabletki, podaje się je dwa razy w odstępie czasowym i działają przez cały rok

Jak odstraszyć kleszcze?

Jak już wiesz kleszcze posiadają organ węchu dzięki któremu mogą nas wyczuć, aby je odstraszyć skuteczne będzie użycie mgiełki zapachowej o silnym zapachu za którym kleszcze nie przepadają.

Domowy spray na kleszcze

Składniki:

  • Sok z jednej cytryny

  • 1 łyżka mięty pieprzowej

  • 1 łyżka melisy

  • 1/2 szklanki wody

Wykonanie:

Składniki wymieszaj w butelce z atomizerem, przed wyjściem spryskaj się miksturą.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *