Koszty opieki zdrowotnej – największy problemem finansowym seniorów

 

Koszty opieki zdrowotnej są dla seniorów największym problemem finansowym związanym z przejściem na emeryturę.

Według ankiety przeprowadzonej w tym roku wśród seniorów przez Edwarda Jonesa kwestia, czy będą w stanie zapłacić za opiekę zdrowotną i opiekę długoterminową, jest najczęstszym problemem finansowym wśród emerytów. Ponad połowa emerytów i dwie trzecie osób planujących przejście na emeryturę w ciągu następnej dekady wskazał, że finansowe związane z opieką zdrowotną spędzają im sen z oczu. Tylko 22% stwierdziło, że faktycznie zaplanowało wydatki na opiekę zdrowotną i opiekę długoterminową, a aż 68% pracowników, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, stwierdziło, że nie ma pojęcia, ile powinni odłożyć na te wydatki.

Jak oszacować wydatki związane z kosztem opieki zdrowotnej podczas emerytury? Według Fidelity Investments, przeciętna 65-letnia para przechodząca na emeryturę w 2020 roku będzie potrzebować około 295 000 USD na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej, a kwota ta będzie duża wyższa w przypadku osób z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ta kwota zakłada średnią długość życia opartą na danych Towarzystwa Aktuariuszy, które mówią, że średnia długość życia wynosi 90 lat.

Jak zaoszczędzić na kosztach opieki zdrowotnej na emeryturze? Chociaż nie można dokładnie przewidzieć, ile opieka medyczna naprawdę wyniesie, można podjąć kroki, aby wydatki z własnej kieszeni były nieco bardziej przewidywalne po przejściu na emeryturę.

Po pierwsze należy pamiętać, że Medicare nie pokrywa wszystkich kosztów medycznych. Plany uzupełniające Medicare to polisy ubezpieczeniowe, które pomagają pokryć koszty, których nie obejmuje oryginalny plan rządowy. Mają własne odliczenia, składki, a czasami współudział.
Warto zastanowić się nad Medicare Advantage. Jest to kolejna opcja dająca większe pokrycie kosztów medycznych. Znane również jako Medicare Część C jest całościową alternatywą dla ubezpieczenia Original Medicare. Te “powiązane” plany zawierają Część A, Część B i zazwyczaj Część D. Mogą one również oferować dodatkowe korzyści, których Original Medicare nie obejmuje.

Kolejną forma przygotowania się do wydatków związanych z opieką medyczną na emeryturze jest konto oszczędnościowe HSA dostępne dla osób z planem ubezpieczeniowym z wysokimi odliczeniami z własnej kieszeni. HSA mają na celu pomóc pokryć koszty leczenia w każdym wieku. Pieniądze, wpłacane na to konto, zmniejszają dochód podlegający opodatkowaniu w roku, w którym zostały wpłacone, podobnie jak składki na emeryturę z odroczonym podatkiem. A wpłacone pieniądze wykorzystane na wydatki medyczne, w ogóle nie są opodatkowane.

Warto także pomyśleć o zakupie ubezpieczenia na wypadek opieki długoterminowej. Jest to kolejny sposób na wypełnienie luki pozostawionej przez Medicare. Ten rodzaj polisy może wypłacać miesięczne świadczenie na opiekę długoterminową przez okres dwóch do trzech lat. Należy pamiętać, że im wcześniej wykupimy ubezpieczenie na życie lub na wypadek opieki długoterminowej, tym niższe będą prawdopodobnie składki.

Kolejną formą oszczędności są tańsze leki na receptę. Zawsze należy spytać lekarza wypisującego receptę czy możemy wykupić leki generyczne zamiast oryginalnych. Generyczne pokrywają te same potrzeby przy niższych kosztach. Strona GoodRx.com pomaga w znalezieniu kuponów i programów rabatowych na lekarstwa.

Oszczędzić również można na okularach. Aktualizując receptę na szkła można zatrzymać oprawki, jeśli są w dobrym stanie. Oprawki często stanowią prawie połowę ceny nowej pary okularów, więc ich ponowne użycie może znacznie obniżyć cenę. Często członkostwo w AARP lub AAA kwalifikuje do rabatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *