Duchowa młodość, czyli jak pozytywnie zestarzeć się

 

Pozytywne starzenie się polega na tym jak przeżyć późniejsze lata życia w sposób wartościowy, pomimo fizycznych, społecznych i psychicznych wyzwań. Pozytywne starzenie się to pielęgnowanie optymistycznej postawy oraz angażowanie się w życie społeczne i życie tak pozytywnie, jak pozwala na to wiek.

Nie jest to łatwe zadanie szczególnie kiedy walczymy z problemami fizycznymi, często doskwierającą samotnością, a nawet depresją i myślami o nadchodzącej śmierci.

Oto 8 wskazówek, które pozytywnie wpływają na umysł i ciało:

Utrzymywanie pozytywnego nastawienia

Zachowanie optymistycznego spojrzenia na przyszłe wydarzenia i entuzjazm wobec samego życia może pomóc ci lepiej wykorzystać nadchodzące lata. Aktywnie angażuj się w życie. Podejmuj nowe wyzwania, spróbuj nowych czynności, które są nie tylko przydatne, ale i znaczące zarówno dla Ciebie, jak i dla innych.

Obniżenie poziomu stresu

Wysoki poziom stresu może spowodować uszkodzenie psychiki i fizyczności. Przewlekły stres obniża także odporność i zwiększa podatność na choroby. Przestań się zbytnio zamartwiać. Zdecydowanie przestań się zamartwiać rzeczami, na które nie masz wpływu. Zaakceptuj swoje granice; nie bierz więcej niż możesz znieść. Stwórz środowisko wokół siebie, w których możesz czuć się bezpiecznie, zachować kontrolę i dokonywać wolnych wyborów.

Utrzymywanie więzi społecznych

Utrzymuj kontakt z innymi. Zapisz się do klubów zainteresowań, w których zbierają się osoby w twoim wieku. Pozostań w kontakcie z rodziną i osobami, którym na Tobie zależy. Nawet jeśli czujesz, że cię opuścili.

Utrzymywanie aktywnego mózgu

Wykonywanie zadań, które pobudzają mózg, jest niezbędne, aby zachować ostrość myślenia. Może to być tak proste, jak czytanie książek lub słuchanie audiobooków, rozwiązywanie krzyżówek lub Sudoku, lub nauka nowych umiejętności. Odwiedź muzeum, zapisz się na kurs gotowania czy nauki fotografii. Na naukę nigdy nie jest za późno.

Wykonywanie regularnych ćwiczeń

Ćwiczenia fizyczne to sprawdzony sposób na zwiększenie produktywności i zdrowia w każdym okresie życia. Ćwiczenia utrzymują aktywny i świeży umysł, zwiększają mobilność i równowagę, zapewniają bardziej optymistyczne spojrzenie na życie i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób. Trening siłowy może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej, co może zapobiec upadkom i innym problemom fizycznym.

Jedzenie zdrowej żywności

Starość to najlepszy czas, aby docenić znaczenie zdrowej i pożywnej żywności. Jedz mniej i jedz świeżą żywność. Według naukowców najlepszym pokarmem dla mózgu są – owoce morza, fasola, orzechy i warzywa.

Prowadzenie dziennika lekarskiego

Prowadź dziennik swoich badań lekarskich i wizyt lekarskich. Ustaw przypomnienia, aby ich nie przegapić.

Odrzucenie niezdrowych nawyków

Powstrzymaj się od niezdrowych nawyków i nałogów, takich jak palenie, picie dużych ilości alkoholu, jedzenie słodyczy, etc. Poproś o pomoc, gdy czujesz, że nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z ich rzuceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *