Ćwiczenia na wzmocnienie pracy serca, regularne dozowanie ćwiczeń fizycznych dla organizmu to, jak na to wskazują liczne badania naukowe, istotny czynnik zmniejszenia ryzyka zawału serca nawet o 50%. Ruch i w ogóle umiarkowany wysiłek fizyczny bardziej skutecznie oddziałuje na serce niż najlepsze preparaty przeciwcholesterolowe.
Serce, jak i cały układ sercowo-naczyniowy potrzebuje przedewszystkim właśnie ruchu., wysiłku fizycznego, który to właśnie nie pozwala na gęstnienie krwi, zwiększa znacząco pobór tlenu do krwi porzez bardziej intensywną pracę mięśnia sercowego, w znaczący sposób poprawia metabolizm oraz podwyższa możliwości układu odpornościowego. W celu poprawy funkcjonowania układu krwionośnego człowieka, i w konsekwencji całego systemu sercowo-naczyniowego bardzo użyteczne są specjalistyczne ćwiczenia fizyczne dla rąk i nóg – wibracje, wymachiwanie, ćwiczenia obrotowe i inne. Zapoznamy Państwa z kompleksowym opracowaniem systemu ćwiczeń i porad, Który jest szczególnie polecany ze względu na pracę mięśnia sercowego i któremu należy przeznaczyć dziennie przynajmniej 15-20 minut, przy czym wysiłek powinien być stopniowany, ale o dość znacznej intensywności, jednak nidgy nie należy obciążać siebie maksymalnie. Należy kontrolować poziom wysiłku, tak aby na koniecćwiczeń zastosować jeszcze jakiś zapas naszych możliwości wydolnościowych. Osoby które cierpią na częste bóle serca lub te, które maja za sobą zawał serca powinny zachowywać najwyższą ostrożność i podczas wykonywania ćwiczeń, starannie i czujnie przysłuchiwać się (wczuwać się) w pracę swojego serca i całego organizmu, aby przy ewentualnych jakichkolwiek pierwszych negatywnych sygnałach przerwać ćwiczenia lub odpowiednio zmniejszyć tempo i moc wykonywanych ćwiczeń.
1. Ćwiczenie na lepsze krążenie krwi w głowie
Stajemy wyprostowani z ngami lekko rozchylonymi na bok i pochylamy sie jak najniżej, ręce powinny wisieć swobodnie, prawie dotykając podłogi. W tej pozycji przechylamy głowę na zmianę z boku na bok, do przodu i do tyłu. Przez pierwsze kilka dni wykonujemy to ćwiczenie po 3-4 powtórzenia, uważnie przy tym obserwując swoje samopoczucie, aby uniknąć niepotrzebnych zawrotów głowy, starajcie się stopniowo zwiększać ilość powtórzeń do 50 razy.
2. Ćwiczenie na poprawę krążenia w rękach i palcach
Stoimy wyprostowani ze złączonymi stopami. Podnosimy ręce przed siebie, klatka piersiowa do przodu. Mocno potrząsamy rozluźnionymi nadgarstkami. Należy wykonać na początek 15 takich energicznych powtórzeń obydwoma nadgarstkami, a nastepnie mocno ścisnąć dłonie w pięści po 15 razy, za każdym razem rozwierając palce jak najsilniej.
3. Wibracje przy pomocy pracy nóg
Stańcie prosto z lekko rozstawionymi na bok nogami i opuszczonymi rękoma. Podnieście prawą noge na wysokość 20 cm od podlogi, a następnie zróbcie krótki, energiczny skok przed siebie, z pięty na palce stóp, to samo powtórzcie drógą nogą. Zaczynamy od 10 skoków na każdej nodze, stopniowo, dzień za dniem, zwiększając tę ilość do 50, stopniowo z czasem można robić więcej powtórzeń.
4. Ćwiczenie typu wiatrak
Stajemy w taki sposób, aby mieć stopy jedna przy drógiej, złączone, z rękoma opuszczonymi w dół tułowia i z wyprostowanymi plecami. Wykonujemy obrotowe ruchy rękoma do przodu, do góry i z powrotem, coraz bardziej zwiększając szybkość ruchów, od wolnych do szybkich, do maksymalnej szybkości. Zaczynać należy od 10-15 takich „kół” obrotowych i stopniowo, dzień po dniu zwiększać ich ilość do 50 obrotów. Cykl powtarzany jest w jedną stronę, a następnie w odwrotną.
5. Ćwiczenie na lepszą cyrkulację krwi
Stajemy w ten sam sposób jak w ćwiczeniu numer 4. Podnosimy ręce do wysokości ramion rozprostowując ręce na boki. Następnie prawą ręką uderzamy po lewym ramieniu, a lewą po prawym, przy czym ręce krzyżują sie na zmianę, najpierw prawa ręka nad lewą, a następnie odwrotnie. Po uderzeniu wycofujemy rękę do pozycji wyjściowej, wystawiając do przodu klatkę piersiową. Jeśli nie będziecie odczuwać żadnych nieprzyjemnych oznak w pracy serca, spróbujcie wykonać to ćwiczenie bardziej energicznie, z powtórzeniami od 10 do 50 razy.
6. Ćwiczenie na krążenie krwi w nogach i dolnych częściach ciała
Kładziemy sie na plecach, rozkładamy ręce na bok. Podnosimy prawą nogę i robimy wydech. Opuszczmy nogę do wyjściowego położenia i robimy wdech. Opuszczmy nogę do wyjściowego położenia i robimy wdech. Ćwiczymy nastepnie z nogą lewą. Wykonujemy od 6 do 8 powtórzeń. Leżąc na plecach podciągamy przy pomocy rąk kolana do klatki piersiowej robiąc przy tym wydech. Wdech robimy powracając do położenia wyjściowego, wykonujemy po 6-8 powtorzeń. Tego typu ćwiczenie zapobiega powstawaniu żylaków i wzmacnia elastyczność naczyń krwionośnych.
Powodzenia!